Îndrumări privind participarea la sfintele slujbe în perioada 26 mai – 8 iunie (faza 2)

1. Credincioșii pot participa la slujbele din biserică, în număr de maxim 120 de persoane la o slujbă, cu respectarea normelor sanitare:
    – dezinfectarea mâinilor la intrarea în biserică
    – mască respiratorie (cu excepția copiilor sub 6 ani)
    – distanța socială de minim 1 m.
  2. Vă rugăm să ocupați locurile marcate cu etichete pe sol, începând din partea din față a bisericii.
  3. Vă rugăm să păstrați liniștea și buna rânduială în biserică!
  4. Trebuie evitată formarea aglomerației atât în fața bisericii cât și în interior.
  5. În orice moment trebuie păstrată distanța socială de minim 1 m. între persoane (această distanțare nu se aplică persoanelor care locuiesc în aceeași casă).
  6. Scrieți pomelnicul acasă, înainte să veniți la biserică! Darurile pentru altar și pomelnicul se lasă la pangar, de unde un voluntar le va aduce la altar.
  7. Cinstirea icoanelor și a obiectelor sfințite se face prin închinăciune/ înclinare, fără a fi sărutate; salutul va fi doar verbal, fără datul mâinii și fără îmbrățișare, evitându-se contactul direct dintre persoane.
  8. Se recomandă familiilor cu copii mici să vină la slujbele din cursul săptămânii sau duminica după ora 12,00 pentru Sfânta Împărtășanie.
  9. Pentru a primi Sfânta Împărtășanie, credincioșii sunt rugați să vină fără lumânare, cu mâinile încrucișate pe piept; să dea capul ușor pe spate și să deschidă foarte bine gura, astfel încât preotul să poată da Sfânta Împărtășanie fără a le atinge buzele.
  10. Parastasele se săvârșesc sâmbăta, cu programare prealabilă. Credincioșii nu vor putea împărți colivă sau alte daruri în biserică și nici în afara acesteia. Coliva/ ʺparastasulʺ și vinul vor fi luate acasă după terminarea slujbei de pomenire.
  11. În această perioadă nu se pot împărți în biserică nici prinoase pentru cei vii.
  12. Cei care doresc să împartă pentru vii sau adormiți pot face pachete/pungi cu alimente neperisabile pe care să le ofere celor care au nevoie, sau le pot lăsa la biserică pentru a fi distribuite ulterior celor nevoiași.
  13. După slujbă, credincioșii sunt rugați să iasă cât mai repede din biserică, pentru a putea face curățenie. Ieșirea se face pe ușa mică.

Mulțumindu-i lui Dumnezeu pentru ajutorul primit în acest timp de încercare, ne bucurăm că putem să ne rugăm din nou împreună în biserică. Stăruim în rugăciune pentru cei bolnavi și familiile lor, cât și pentru cei care îi îngrijesc pe cei aflați în suferință.

Binecuvântarea Domnului să fie peste noi toți!

Preot Paroh Aurel Nae, tel. 686.79.22.27.

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )