7 octombrie 2018: Sfânta Liturghie Arhierească la aniversarea a 15 ani de la înființarea Parohiei Zaragoza

Duminică, 7 octombrie 2018, Parohia Ortodoxă Română Adormirea Maicii Domnului din Zaragoza a îmbrăcat straie de sărbătoare, primind binecuvântarea Sfintei Liturghii Arhierești, cu prilejul împlinirii a 15 ani de la înființare. Bucuria și binecuvântarea au fost întreite, prin prezența, slujirea și cuvântul de învățătură a trei ierarhi: IPS Mitropolit IOSIF al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, PS Episcop TIMOTEI al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei și PS Episcop NESTOR de Corsun (Patriarhia Rusiei). La prima oră a dimineții, ierarhii au fost întâmpinați la intrarea în biserică de preoții și credincioșii prezenți și au fost salutați de Arhiepiscopul Vicente Jimenez Zamora al Arhiepiscopiei Romano Catolice din Zaragoza, precum și de dl. Alexandru Ioan Steriu, consulul României la Zaragoza.

Sfânta Liturghie Arhierească a fost săvârșită de soborul ierarhilor, în frunte cu IPS Mitropolit Iosif, care a ținut un vibrant cuvânt de învățătură la Evanghelia învierii tânărului din Nain. „Ceea ce face ca minunea să aibă loc este, în mod sigur, suferința și rugăciunea mamei. Dumnezeu ne întărește în credința de a nu avea teamă în suferință și moarte…. Probabil că tânărul din Evanghelie nu a fost foarte virtuos, dar rugăciunea mamei l-a însoțit în toate clipele vieții lui. Dumnezeu a auzit rugăciunile mamei pentru fiu și l-a înviat pe acest tânăr. Iată cât de prețioasă este dragostea mamei și rugăciunea pentru fiii săi! Strigătul mamei se aude și astăzi, ca Hristos să vină să ne învie și pe noi și pe copiii noștri!”, a spus IPS Iosif.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Corul Parohiei a intonat Balada Sfinților Brâncoveni, pregătită în mod special pentru acest prilej. Copiii au oferit ierarhilor desene și felicitări făcute de ei în cadrul activităților de la Școala Parohială.

Prea Sfințitul Episcop Timotei a mulțumit IPS Mitropolit Iosif și PS Episcop Nestor pentru prezența în mijlocul Parohiei din Zaragoza, la aniversarea celor 15 ani de la înființare. Prezența ierarhilor are legătură și cu un alt eveniment sărbătorit în aceeași zi, și anume proclamarea Soborului Sfinților Ortodocși din Peninsula Iberică. În ședința Adunării Episcopilor din Spania și Portugalia s-a hotărât ca în duminica anterioară zilei de 12 octombrie, Ziua Națională a Spaniei, să fie cinstiți toți Sfinții Ortodocși din Peninsula Iberică, între care se numără Sf. Vichentie, diacon de Zaragoza, Sf. Valer, episcop al Zaragozei, Sf. Fructuosus de Tarragona, Sf. Eulalia de Barcelona, Sf. Leandru, Sf. Idelfons, Sf. Isidor de Sevilia, sfinți care au luptat pentru dreapta credință. PS Episcop Timotei a felicitat pe Pr. Paroh Aurel Nae împreună cu doamna preoteasă și întreaga familie, la împlinirea celor 15 ani de la înființarea Parohiei Adormirea Maicii Domnului din Zaragoza. PS Timotei a oferit Părintelui Aurel Nae Crucea Episcopală, în semn de prețuire pentru activitatea desfășurată.

La rândul său, PS Nestor de Corsun și-a exprimat bucuria de a sărbători pentru prima dată împreună Sinaxa sfinților din Spania, “ceea ce întărește legătura dintre noi ortodocșii, dar și legătura noastră cu Spania, care este o țară cu o foarte veche tradiție creștină. Zaragoza este un oraș sfânt și sfințit de sângele martirilor care a curs aici în timpul prigoanelor romane”, a spus PS Nestor.

Pr. Paroh Aurel Nae a mulțumit ierarhilor prezenți și le-a oferit albume de prezentare a patrimoniului cultural din orașul Zaragoza și comunitatea de Aragon. Părintele a mulțumit celor care au făcut posibilă înființarea Parohiei din Zaragoza, precum și tuturor celor care de-a lungul timpului au sprijinit Parohia, un rol deosebit avându-l Consiliul și Comitetul Parohial, precum și Corul Parohiei. Prin implicarea credincioșilor din Zaragoza, s-a reușit anul acesta cumpărarea imobilului în care funcționează Parohia. La data de 12 iulie 2018 a fost semnat contractul de vânzare-cumpărare în rate, achitându-se jumătate din prețul localului, cealaltă jumătate urmând a fi plătită în rate lunare, timp de 10 ani.

IPS Mitropolit Iosif a dăruit Parohiei mai multe cărți de spiritualitate ortodoxă, atât pentru cei mari cât și pentru cei mici, tipărite la Editura Mitropliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.

Corul Parohiei a dăruit părintelui Aurel Nae o cădelniță și o cruce de binecuvântare.

La sfârșitul slujbei, credincioșii au cinstit icoana Sfântului Vichentie precum și racla care conține o părticică din sfintele sale moaște, alături de moaștele Sf. Gheorghe și ale Sfinților cuvioși din Mânăstirea Sfântului Sava. Toți cei prezenți au primit din partea Parohiei pachete cu alimente pregătite cu mult drag de doamnele din Comitetul Parohial și de celelalte gospodine din Parohie.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra noastră în cei 15 ani de la înființarea Parohiei și Îl rugăm ca în continuare să ne binecuvinteze pe calea mărturisirii dreptei credințe. Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Preot Paroh Aurel Nae

Mulțumim pentru fotografii și filmare Anca Diana și Emil Popa!