Excursie de Ziua Copilului la Parcul faunistic Lacuniacha

Una dintre cele mai frumoase zile din an este ziua de 1 iunie, Ziua Copilului, prilej de bucurie atât pentru cei mici cât și pentru cei mari. Anul acesta, copiii de la Școala Parohială “Adormirea Maicii Domnului” din Zaragoza au petrecut aceasta frumoasă zi la munte, în Parcul Natural Lacuniacha, fiind insoțiți de părinți, de doamnele preotese Irina și Claudia ,de părintele Florin și de profesorii și profesoarele de la Școala Parohială. În acel loc minunat au vizitat un parc faunistic foarte mare, unde au văzut cerbi, căprioare, urși, lupi și multe alte animale, bucurându-se și explorând fiecare colțișor frumos de natura.

Atât pe copii, cât și pe noi, cei mari, ne-au impresionat foarte mult modul de viață al animalelor și felul în care supraviețuiesc în acel loc. Ghidul care ne-a însoțit ne-a ajutat să descoperim multe lucruri interesante. Așa am aflat, de exemplu, că în fiecare an cerbului îi cad coarnele și îi cresc altele mult mai mari și mai puternice.

Am facut multe fotografii, ne-am bucurat de ciripitul păsărelelor, am respirat aer curat de munte și am cântat, petrecând astfel o zi frumoasă în parcul faunistic.

După ce am văzut toate animăluțele ,am luat masa într-un loc special amenajat și ne-am relaxat puțin, deoarece drumul a fost destul de lung și anevoios. Până la ora de întoarcere la Zaragoza am petrecut frumos cu toții, bucurându-ne de frumusețile oferite de natură.

Alături de copii și noi cei mari ne-am bucurat nespus, căci nu există limită de vârstă atunci când se sărbătorește Ziua Copilului. Oricare dintre noi, copil sau adult, are voie să se simtă copil și, măcar o dată pe an, să lăsăm în urmă problemele de zi cu zi, să zâmbim curat și să permitem inocenței să înflorească în inimile noastre.

Ne-am întors acasă plini de amintiri frumoase și de bucurie, căci copiii sunt cei care ne fac de multe ori zilele mai frumoase și pentru care ajungem la un moment dat să trăim.

Bunul Dumnezeu să ne ajute ca și anul următor să petrecem această zi frumoasă împreună, ca și anul acesta, cu pace, bucurie și momente de neuitat.

Marinela Pricop,

Școala Parohială “Adormirea Maicii Domnului”, Zaragoza.

30 mai 2015

DSC_0017 DSC_0035 DSC_0041 DSC_0052 DSC_0095 DSC_0167 DSC_0173 DSC_0189