Congresul Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale

Congresul Mitropoliei Europei Occidentale şi Meridionale s-a desfăşurat, în perioada 4-6 iunie, la Roma, cu participarea tuturor ierarhilor din mitropolie, în frunte cu Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif, Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Italiei, Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei, Preasfinţitul Părinte Marc Nemţeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Europei Occidentale, şi Preasfinţitul Părinte Ignatie Mureşanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Spaniei şi Portugaliei. La acest congres au luat parte preoţii şi mirenii desemnaţi din fiecare eparhie, precum şi alţi clerici şi mireni din parohiile şi mănăstirile din cuprinsul mitropoliei.

Înainte de deschiderea şedinţei, luni dimineaţa, s-a slujit Sfânta Liturghie la sediul Episcopiei Italiei. Au fost prezentate apoi două conferinţe: Prezența lui Hristos Doctorul în Taina Sfântului Maslu susținută de Pr. Marc-Antoione Costa de Beauregard, protopop al Protopopiatului Franței, și Taina Sfântului Maslu în perspectivă liturgică și istorică, susținută Pr. Gheorghe Verzea de la Parohia din Padova, Italia. Pe marginea celor două conferințe s-au adresat întrebări de către participanți.

În după amiaza primei zile a Congresului au avut loc 10 seminarii, având următoarele teme:

1. Bioetică; 2. Educație, Catehism; 3. Prezența lui Hristos Doctorul în Taina Sf. Maslu; 4. Transmiterea credinței în familie;
5. Iubirea lui Dumnezeu și suferința oamenilor; 6. Rugăciunile pentru bolnavi;
7. Taina Sf. Maslu în perspectivă patristică și istorică; 8. Criza morală, consecință a crizei interioare; 9. Criza familiei; 10. Cateheza adolescenților.

La fiecare atelier s-a discutat pe marginea temei prezentate de un animator și s-au formulat recomandări concrete pentru aplicarea în viața de parohie. Seara s-a încheiat cu slujba Vecerniei oficiată de PS Episcop Timotei al Spaniei și Portugaliei, înconjurat de Pr. Aurel Nae de la Zaragoza și Pr. Ioniță Nicolae de la Castellon.

În dimineaţa zilei de 5 iunie s-au desfăşurat lucrările Adunării Generale a Mitropoliei Europei Occidentale şi Meridionale, în cadrul cărora s-au prezentat dările de seamă asupra activităţii pastorale, misionare şi sociale.

La adunare au participat şi reprezentanţi ai autorităţilor civile italiene şi române. Astfel, domnul Andrea Ricardi, ministrul italian pentru Cooperare Internaţională şi Integrare, a prezentat salutul Premierului Mario Monti. În mesaj a fost elogiată activitatea Episcopiei Italiei şi a Mitropoliei noastre în general. Din partea autorităţilor române au fost de faţă Ambasadorul României pe lângă Vatican, domnul Bogdan Tătaru-Cazaban, şi doamna Adina Lovin, însărcinatul cu afaceri la Ambasada României din Italia.

Ultima zi a fost dedicată vizitării principalelor obiective turistice din Roma:

Biserica San Pietro, unde se află mormântul Sf. Apostol Petru, precum și moaștele multor sfinți ai Bisericii noastre: Sf. Ap. Simon Zilotul, Sf. Grigorie de Nazianz, Sf. Ioan Gură de Aur și alții;

Biserica San Paolo fuori le mura, construită de împăratul Constantin cel Mare pe mormântul Sf. Ap. Pavel, care a primit moarte martirică la Roma în anul 67 d.Hr.; Catacombele San Sebastiano, unde se pare că s-au păstrat o perioadă moaștele Sf. Ap. Petru și Pavel, înainte de construcția celor două bazilici în cinstea Sf. Apostoli; Biserica Santa Maria Aracoeli, unde se păstrează moaștele Sfintei Elena Împărăteasa; Santa Maria Maggiore, Santa Prasede, San Giovanni in Laterano, San Clemente, Coleseum, Forul Roman, Forul Imperial şi Piazza Venezia.

În multe din aceste biserici, preoții și credincioșii ortodocși au intonat cântări religioase bizantine în cinstea Mântuitorului, a Maicii Domnului și a Sfinților Apostoli, trăind din plin emoția închinării la Sfintele Moaște ale celor care au pus începutul creștinismului la Roma și în înteaga lume.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: