PS Teofil de Iberia a slujit de Crăciun în Parohia Zaragoza

De praznicul Nașterii Domnului, Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Adormirea Maicii Domnului și Sf. Mc. Vichentie, din Zaragoza, avându-i alături în slujire pe PC Părinte Aurel Nae, vicar administrativ și parohul comunității, și PCuv. Arhid. Casian Nemet.

După citirea pericopei evanghelice, Preasfinția Sa a dat citire Scrisorii pastorale a Preasfințitului Părinte Timotei, Episcopul ortodox român al Spaniei și Portugaliei.

La final, copiii școlii parohiale au susținut un concert de colinde, apoi Părintele Aurel a mulțumit Preasfințitului Părinte Teofil de Iberia pentru bucuria de a fi în mijlocul comunității din Zaragoza la acest praznic deosebit, apoi a urmat o agapă festivă.

Mulțumim pentru fotografii, Emil și Anca Diana Popa!