Binecuvântarea Maicii Domnului și în Parohia Zaragoza

Din mila lui Dumnezeu și cu purtarea de grijă a Maicii Domnului, cu binecuvântarea PS Episcop Timotei, copia icoanei făcătoare de minuni Axion Estin din Sfântul Munte Athos a poposit și în Parohia Adormirea Maicii Domnului din Zaragoza, în zilele de 18 și 19 martie. Sute de credincioși din Zaragoza dar și din celelalte parohii din Aragon au putut să cinstească această icoană deosebită adusă în Spania de la Mânăstirea Vatoped. Sâmbătă s-a citit Acatistul Icoanei Axion Estin, iar duminică seara s-a săvârșit Paraclisul Maicii Domnului, în sobor de preoți, care au înălțat, alături de credincioșii prezenți, rugăciuni pentru pace în lume, pentru izbăvire de frica de cutremur, sănătate și bună sporire pe calea mântuirii pentru toți creștinii. Icoana la care s-au închinat credincioșii provine de la Mânăstirea Vatoped și este o copie a celei originale care se păstrează în altarul Bisericii Protaton din Karies, capitala Sfântului Munte Athos. În fața acestei icoane, Arhanghelul Gabriel s-a arătat în anul 982 ucenicului unui călugăr îmbunătățit, învățându-l cântarea „Cuvine-se cu adevărat (Axion estin, în limba greacă) să te fericim pe tine, Născătoare de Dumnezeu, cea pururea fericită și prea nevinovată și Maica Dumnezeului nostru”. Icoana s-a umplut atunci de o lumină negrăită, fiind dusă apoi în altarul bisericii Protaton, unde este cinstită până astăzi de monahii și închinătorii pelerini la Sfântul Munte Athos. Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru binecuvântarea de a avea în mijlocul nostru pentru câteva zile icoana Maicii Domnului, care este și ocrotitoarea Parohiei din Zaragoza. Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: