Parohia Zaragoza: Cum îi pomenim pe cei adormiți în ziua de Buna Vestire?

Anul acesta sărbătoarea Bunei Vestiri – 25 martie – cade într-o zi de sâmbătă, dar fiind praznic împărătesc nu se săvârșește slujba Parastasului. Cei care doresc însă să-i pomenească pe cei adormiți, pot aduce pomelnice cu vii și adormiți, care se vor citi în sfântul altar. Coliva, vinul și pachețele cu produse de post (plus pește), vor fi așezate pe mese după încheierea Sfintei Liturghii, când se va citi rugăciunea de binecuvântare, după care se pot împărți.

Cel mai important este să participăm cu evlavie la sfânta slujbă și să ne rugăm lui Dumnezeu cu credință pentru iertarea păcatelor celor adormiți și odihna sufletelor lor. Din păcate, uneori, mai ales la slujba parastasului, se crează neorânduială în biserică, mișcare, zgomot, unii credincioși vorbind chiar cu voce tare, tulburându-se astfel slujba. Pe toată durata șederii nostre în biserică trebuie să fim „cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste”, și Bunul Dumnezeu va primi rugăciunile noastre!

Să luăm aminte!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: